Kolej krzesełkowa na Kopę

Kolej krzesełkowa na Kopę – całoroczna kolej krzesełkowa z Karpacza na Kopę, w Karkonoszach. W latach 1959–2017 funkcjonowała z krzesełkami 1-osobowymi, od 26 kwietnia 2018 z kanapami 4-osobowymi i dwoma gondolami dla osób niepełnosprawnych.. Przebiega przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego.

Aby przyspieszyć i ułatwić turystom zdobywanie szczytu Śnieżka, w 1959 roku zbudowano Miejską Kolej Linową, którą można wjechać na Kopę – 1375 m n.p.m i stamtąd już przejść spacerkiem do Domu Śląskiego i na Śnieżkę. Długość tej kolejki krzesełkowej to 2229 metrów. Różnica poziomów wynosi 530 metrów, a wjazd na górę zajmuje około 15-20 minut. Wyciąg jest w stanie przewieźć około 600 osób na godzinę.

Dolna stacja wyciągu znajduje się na terenie Białego Jaru, na wysokości 820 m n.p.m. i czynna jest w godzinach 8:30-15:30

W zimie obszar kolejki pełni także funkcję stoku i wyciągu narciarskiego Kopa-Złotówka.

Ze względu na dużą wysokość na której zawieszone są krzesełka, jadąc przez te kilkanaście minut wyciągiem, można do woli podziwiać zapierające dech w piersiach zielone, górskie krajobrazy.

Bilety turystyczne (na Kopę)
normalny ulgowy
wjazd 25 zł 20 zł
wjazd i zjazd 30 zł 24 zł
zjazd 10 zł 6 zł
grupy szkolne powyżej 15 osób (do 18 roku życia) 18 zł – wjazdowy
22 zł – w obie strony
przewodnicki* 6 zł
inwalidzki** 10 zł
bagażowy 7 zł
ZAKUP BILETU ULGOWEGO PRZYSŁUGUJE MŁODZIEŻY SZKOLNEJ DO LAT 18 PO OKAZANIU WAŻNEJ LEGITYMACJI DZIECI DO LAT 7 PRZEWOŻONE SĄ BEZPŁATNIE NA KOLANACH OSOBY DOROSŁEJ
* Bilet przewodnicki przysługuje Przewodnikom Sudeckim prowadzącym grupy.
** Bilet inwalidzki: I i II grupa ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności po okazaniu legitymacji (białej ze zdjęciem)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *