Single tracki w Górach Kaczawskich i na Pogórzu Kaczawskim

Pięć tras o łącznej długości ponad 60 km, a także trzy wieże widokowe na szczytach, na które można dotrzeć rowerem – Kaczawskie single tracki to jedna z największych atrakcji turystycznych powiatu złotoryjskiego. W Gozdnie odbyło się ich uroczyste otwarcie.  

Budowa 63 kilometrów ścieżek rowerowych to wspólna inicjatywa trzech gmin z powiatu złotoryjskiego oraz Nadleśnictwa Złotoryja. Ta atrakcja sportowo-turystyczna powstała w ramach Projektu „Ochrona cennych przyrodniczo terenów Gór i Pogórza Kaczawskiego poprzez budowę alternatywnych ścieżek i tras rowerowych.”

Trasy zostały stworzone w taki sposób, aby wszyscy bez względu na wiek i umiejętności mogli z nich skorzystać. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie, a trasy jak i widoki przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym miłośnikom Pogórza Kaczawskiego.

Single tracki to oznakowane leśne ścieżki rowerowe o naturalnym podłożu, szerokie na ok. 1 m. Są tak prowadzone po lesie, by zapewnić rowerzyście jak najwięcej radości z jazdy rowerem, a jednocześnie kontakt z przyrodą. Przy ich projektowaniu wykorzystuje się naturalne przeszkody i ukształtowanie terenu, by maksymalnie urozmaicić trasę przejazdu. Trudno się na nich nudzić, bo niemal nie ma prostych odcinków, roi się za to od ciasnych skrętów, hopek, slalomów między drzewami, serii muld czy wyprofilowanych rynien zjazdowych. Trawersują stoki, więc podjazdy są długie, ale niezbyt strome. Co jednak najważniejsze – są jednokierunkowe, więc umożliwiają dość bezpieczne pokonywanie szybkich partii zjazdowych. I dlatego przez zdecydowaną większość cyklistów crossowego uznawane są „raj na ziemi”.

Długości poszczególnych Single Track w Górach Kaczawskich:

1/single track „Dłużek”, Wojcieszów / Dobków, 16 km trasy
2/single tracki „Dwa Wąwozy” i „Pod Grzybkami”, Rzeszówek, 8 km tras
3/single tracki „Gozdno 1” i „Gozdno 2”, Gozdno, 14,5 km tras
4/single tracki „Okole” i „Okole Zjazd”, Lubiechowa / Chrośnica, 11 km tra
5/single tracki „Ostrzyca”, „Pod Ostrzycą” i „Zielonki”, Proboszczów / Bełczyna / Twardocice, 13 km tras
Trasy są zaprojektowane dla wszystkich bez względu na wiek i umiejętności, ale każda ma różny stopień trudności:
– najłatwiejsze , najłagodniejsze są w Rzeszówku i Gozdnie oraz wokół Ostrzycy Proboszczowickiej : „Pod Grzybkami” projektanci przygotowali tam tzw. rolery.
– nieco bardziej wymagająca ścieżka to ta wokół szczytu Dłużek w Wojcieszowie, / Dobkowie
– najtrudniejsza na szczycie Okole koło Lubiechowej / Chrośnicy

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *